NAJBLIŻSZE SZKOLENIE: Szkoła Dietetyki Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TCM), kurs siedmioczęściowy, edycja Wiosna 2020 Warszawa, II - VI 2020 r. Prowadzi dr Agnieszka Krzemińska., więcej…
Temperatura ciała i otoczenia, Jak możesz zmienić styl życia, aby uniknąć chorób?
Następnymi istotnymi czynnikami chorobotwórczymi są Ogień (火, huo), najczęściej w formie Gorąca (热, re) oraz Gorąca Lata (暑, shu) i Zimno (寒, han). Powinniśmy unikać skrajności, ubierać się i ogrzewać pomieszczenia w których przebywamy odpowiednio do temperatury otoczenia. Wielu tradycyjnie nastawionych Chińczyków ubiera się "na cebulę" i w zależności od pogody często zmienia ilość warstw odzieży na sobie.
Oczywiście odzież powinna być przewiewna (chyba, że wieje silny wiatr) i z naturalnych materiałów.
Wiatr jest podstawowym i bardzo niebezpiecznym patogenem, ponieważ to on pozwala wprowadzać inne szkodliwe czynniki do wnętrza ciała.
Europejczycy przywożą z Chin opowieści o mistrzach taoistycznych, którzy dożywają późnego wieku, między innymi dzięki temu, że ciągle są opatuleni ubraniem i nie tracą w ten sposób cennej energii.
W naszej cywilizacji jednym z największych nieporozumień medycznych jest operowanie ciężko chorych i wyziębionych pacjentów na zimnym, metalowym stole operacyjnym.
Taki pacjent jest też najczęściej prawie nagi, co pogłębia wyziębienie ciała i utratę energii.
Również moda panująca w ostatnich dziesięcioleciach wśród młodzieży powoduje, że młode dziewczyny chodzą na zimnie i wietrze z odkrytym brzuchem i lędźwiami.
Takie ubranie, choć zdecydowanie zwiększa atrakcyjność tych młodych kobiet, to ze względów zdrowotnych może być zalecane tylko w czasie upałów, szczególnie w dni słoneczne.
Wyziębienie okolicy Nerek i brzucha, czyli okolic Dolnego Ogrzewacza może powodować problemy w układzie narządów rodnych, a nawet brak możliwości zajścia w ciążę, czyli bezpłodność.
Szczególnie Wiatr powoduje wprowadzenie innych klimatycznych czynników patogennych do wnętrza ciała.
O tym się nie mówi, społeczeństwo nie ma o tym w ogóle wiedzy.
A powinno.
Ja też pamiętam, że jako młody człowiek chodziłem w czasie siarczystych mrozów ubrany na dole tylko w dżinsy, które były z powodu mrozu zamarznięte i sztywne jak deska, bo też mi nikt o szkodliwości takich praktyk nie mówił.
Wydawało mi się to normalne i takie odpowiednie do mojego wieku :-)
Może wyziębienie dołu ciała u mężczyzn jest mniej niebezpieczne, ale zimno wchodzi "w kości", czyli w najgłębsze struktury ciała tak samo.
Pamiętam to odczucie zimna głęboko, aż w kościach.
Na szczęście o noszeniu czapki w zimie wiedziałem!
Potem przeczytałem, że Japończycy śpią przy otwartych oknach ze stopami na wierzchu i tak się hartowałem.
Ach młodość… i jej błędy.
Przecież na spodzie stopy jest punkt pierwszy meridianu Nerek, które są na Zimno najbardziej wrażliwe.
Na szczęście szybko odszedłem od tych japońskich i eskimoskich zwyczajów.
Instynkt samozachowawczy zadziałał.
Problemem jest brak informacji o prawdziwych i tak banalnych przyczynach chorób, nawet lekarze nie mają tej świadomości i nie informują o tym swoich pacjentów.
W naszej strefie klimatycznej Gorąco jest mniejszym problemem niż Zimno, ale na przykład lato 2018 było trochę inne i już w czerwcu mieliśmy upały, jak w cieplejszych krajach.
Dlatego powinniśmy być też poinformowani o tym, jak należy się chronić przed upałami i Gorącem Lata (暑, shu).
Również w czasie wyjazdów do tak zwanych ciepłych krajów.
Głównie należy chronić głowę przed Słońcem, a w czasie najwyższych upałów praktykować sjestę.
I uważać na klimatyzację, bo czasie upałów Zimno i Wiatr z niej pochodzące są najbardziej niebezpieczne.
A tymczasem Zimno, czy Gorąco, które dostaną się i zasiedlą w wewnętrznych warstwach naszego systemu energetycznego są powodem ustawicznych chorób i problemów zdrowotnych.
Nawet wiele lat po ich wniknięciu.
Najlepszym lekarstwem na te problemy jest zapobieganie, czyli ciągłe uważne utrzymywanie właściwej temperatury ciała.
Marian Nosal
Warszawa, 6 V 2015 - 13 X 2019 tradycyjnamedycynachinska.pl/informacje_ogolne/praktyczne_rady_zdrowotne/praktyczne_rady_poszukiwanie/czego_nalezy_unikac/temperatura_%20cia%C5%82a_i_otoczenia/index,pl.html