

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA JUBILEUSZOWĄ, 10-TĄ EDYCJĘ 2020/2021 SZKOLENIA:
Podstawowy kurs masażu stóp On Zon Su 按踵術 - starożytna chińska refleksologia stóp. Kurs dziewięcioczęściowy. Warszawa, X 2020- VI 2021 roku. Prowadzi Lada Malinakova, więcej…
Informacje i zapisy:
Lada Malinakova, Marian Nosal, komórka: 697113930; stacjonarny: 224785715



POZYCJE NA CZAS SNU - ZASADY OGÓLNE, ciąg dalszy…
W poprzednim artykule napisałem, że "… w czasie snu nasze ciało powinno przybierać kształt spiral bardziej lub mniej zwiniętych…"
To prawda, ale chiński sposób myślenia jest trochę bardziej subtelny i skomplikowany.Otóż zbyt mocne zwinięcie ciała, a szczególnie kręgosłupa też nie jest właściwe.
W takiej pozycji blokujemy przepływ Energii Qi.
Z kolei pełne wyciągnięcie ciała jest potrzebne, ale tylko na krótko, ponieważ efekt będzie podobny do całkowitego zwinięcia.
Najlepiej opisuje to chińska teoria względności nazywana czasami teorią Yin/Yang.
Jeżeli przyjmiemy, że zupełnie wyprostowana i wyciągnięta pozycja, odpowiada Yang, a zupełnie zwinięte ciało odpowiada Yin, to naszym zadaniem jest ciągłe szukanie złotego środka między tymi pozornie przeciwstawnymi charakterystykami.
Kiedy prostujemy się, zawsze zachowajmy trochę luzu.
A kiedy zwijamy nasze ciało, to ciągle zachowujemy lekkie wyciągnięcie wzdłuż tego zwinięcia.
Pełne opisanie tego stanu jest niemożliwe, proponuję studiowanie teorii Ying/Yang i praktykowanie chińskiej gimnastyki Qigong oraz Taichi, aby to opanować.
Zwierzęta robią to instynktownie i ciągle zmieniają pozycje.
Po pewnym czasie spędzonym w pozycji zwiniętej przeciągają się maksymalnie, a następnie znowu na jakiś czas zwijają się bardziej lub mniej w zależności od potrzeb i okoliczności.
Dlatego w czasie snu powinniśmy:
a) zawsze być trochę zwinięci, a trochę rozciągnięci
b) nie może być stagnacji, mimo bezruchu wymaganego dla uśnięcia. W naszym ciele powinna być pewna dynamika, wynikająca z otwarcia stawów i rozluźnienia umysłu
Dla osób, które ćwiczą chińską gimnastykę Qigong lub Taichi na pewnym poziomie powyższe uwagi mogą wydać się oczywiste, ale dla początkujących mogą być trochę niezrozumiałe.
Dlatego zapamiętajmy tylko o potrzebie ciągłego wyciągania się i zwijania, a w praktyce starajmy się zasnąć w jak najwygodniejszej pozycji.
Oczywiście kilka świadomych przeciągnięć ciała przed uśnięciem i po zbudzeniu się będzie przez nasz organizm bardzo miło widziane.
Dla wdrożenia tych subtelnych teorii po raz kolejny polecę obserwowanie zachowań zwierząt.
To naprawdę nie jest czas stracony.
Zwierzęta przekazują nam swoją Qi i jeżeli jesteśmy uważni, to instynktownie wiele możemy się od nich nauczyć.
Marian Nosal
Warszawa, 23 III 2016 - 5 III 2020
tradycyjnamedycynachinska.pl/porady_praktyczne/zdrowy_sen/pozycje_na_czas_snu_zasady_ogolne_1/index,pl.html


