ZAPRASZAMY NA NOWĄ EDYCJĘ szkolenia:
Podstawowy kurs masażu stóp On Zon Su 按踵術 - starożytna chińska refleksologia stóp. Kurs dziewięcioczęściowy. Warszawa, XI 2024 - VI 2025 roku. Prowadzi Lada Malinakova.
Informacje i zapisy:
Lada Malinakova, Marian Nosal, komórka: 571245333; stacjonarny: 224785715, więcej…
ĆWICZENIA ONLINE: Qigong Jadeitowej Księżniczki ONLINE, ćwiczenia dla zdrowia i witalności. Środy i piątki 7:45-9:15 - Warszawa, i Internet cały. Prowadzi Lada Maliňáková-Nosal, więcej…
ĆWICZENIA ZDROWOTNE: Zajęcia ONLINE Qigong oraz Tai Chi, styl Chang San Feng we wtorki 19:00 i czwartki 19:30 Warszawa, i Internet cały. Prowadzi Lada Maliňáková-Nosal, więcej…
Odżywianie zgodnie z porami roku - lato
Każda z pór roku niesie z sobą inną pogodę, inną długość dnia, czyli inną Energię Qi. Te zmiany środowiska wpływają na ludzi, dlatego nasza dieta powinna zmieniać się w miarę pojawiania się kolejnych pór roku. Życie w zgodzie ze zmianami w przyrodzie jest warunkiem koniecznym osiągnięcia pełnego zdrowia.
W lecie należy unikać potraw gorących i zimnych, czyli unikamy skrajności termicznych, zarówno w sensie termiki energetycznej, jak i temperatury potraw.
Potrawy zbyt gorące powodują bowiem nadmierne pocenie się i utratę płynów, zaś potrawy zimne mogą wychłodzić wnętrze organizmu.
Unikamy też tłustego pożywienia i mięsa.
W tym okresie pojawiają się świeże owoce, dostępne są też liczne warzywa.
Możemy używać tych produktów, również surowych, bez obróbki cieplnej.
Pamiętajmy jednak również o tym, że w okresie letnim maleje siła trawienia, bo Gorąco jest na zewnątrz ciała, a wewnętrzne organy trawienne są stosunkowo zimniejsze.
Dlatego nawet w lecie większość posiłków powinna być poddana wstępnej obróbce cieplnej.
W krajach, gdzie panuje klimat bardzo gorący i wilgotny właśnie w lecie stosuje się ostre przyprawy otwierające pory ciała, ale też wspomagające siłę trawienia.
Otwieranie porów służy do wywołania potów i chłodzenia w ten sposób zewnętrza ciała.
Zaś wnętrze, czyli między innymi wewnętrzne organy trawienne, wymaga pobudzania i rozgrzewania.
Należy także unikać nagłych zmian w diecie.
Przechodzimy do diety letniej stopniowo i pamiętamy, że powinna być ona zrównoważona.
Picie dużych ilości zimnych napojów i jedzenie lodów, które są miesznką lodu, mleka, cukru, a ostatnio również toksycznych i wyziębiających zwiazków chemicznych nie jest właściwą odpowiedzią na nadejście lata.
Dla ochłodzenia gorąca lata powinniśmy raczej używać letniej zielonej lub jaśminowej herbaty.
Stosujemy też smak kwaśny, bo przytrzymuje w ciele Cenne Płyny i zapobiega nadmiernej potliwości oraz utracie płynów Jin Ye.
Zalecane też są kompoty, a szczególnie świetnie nawilżający organizm kompot z suszonych gruszek.
Jeżeli w lecie będziemy nadużywali zimnych pokarmów i napojów, to zgodnie z prawem odpowiedzi organizmu po 90 dniach, czyli na jesieni, możemy zachorować na choroby z wyziębienia, na przykład na zwykłe przeziębienie.
Ogólnie w lecie powinniśmy spożywać więcej produktów typu Yin (np. warzywa i owoce), ale poddajemy je obróbce typu Yang, czyli na przykład gotujemy, a przynajmniej podgrzewamy.
Marian Nosal
Warszawa 11 maja 2015 - 30 lipca 2020
tradycyjnamedycynachinska.pl/dietetyka_tradycyjnej_chinskiej_medycyny/odzywianie_zgodnie_z_porami_roku/lato/index,pl.html