ZAPRASZAMY NA NOWĄ EDYCJĘ szkolenia:
Podstawowy kurs masażu stóp On Zon Su 按踵術 - starożytna chińska refleksologia stóp. Kurs dziewięcioczęściowy. Warszawa, XI 2024 - VI 2025 roku. Prowadzi Lada Malinakova.
Informacje i zapisy:
Lada Malinakova, Marian Nosal, komórka: 571245333; stacjonarny: 224785715, więcej…
ĆWICZENIA ONLINE: Qigong Jadeitowej Księżniczki ONLINE, ćwiczenia dla zdrowia i witalności. Środy i piątki 7:45-9:15 - Warszawa, i Internet cały. Prowadzi Lada Maliňáková-Nosal, więcej…
ĆWICZENIA ZDROWOTNE: Zajęcia ONLINE Qigong oraz Tai Chi, styl Chang San Feng we wtorki 19:00 i czwartki 19:30 Warszawa, i Internet cały. Prowadzi Lada Maliňáková-Nosal, więcej…
POZYCJE NA CZAS SNU - Pozycja leżąca na prawym boku
Spanie na prawym boku jest najbardziej zalecaną pozycją w czasie snu. Ma pewne wady, ale jej zalety powodują, ze jest czasami uważana za pozycję prawie idealną.
Kotka Misia śpi rozkosznie tym razem na prawym boku Fot. Marian Nosal |
Podobnie jak pozycja na lewym boku jest to pozycja niesymetryczna, dlatego dobrze jest ją zmieniać co jakiś czas.
Pozycja leżąca na prawym boku w porównaniu z pozycją na lewym boku jest bardziej korzystna dla Serca i układu trawiennego.
Odciąża serce fizyczne i cały system energetyczny Serca, dzięki czemu nie tylko poprawia się stan układu krwionośnego, ale też powiększa się Przestrzeń Serca potrzebna dla ugoszczenia Ducha Shen.
Bo według klasycznej Medycyny Chińskiej Serce to nie tylko organ fizyczny, taka "pompka" do przetaczania krwi, ale też przestrzeń, dom w którym mieszka duch Shen.
Duch ten pochodzi od Ducha Pierwotnego Yuan Shen i w pełni zamieszkuje w nas tylko wtedy, jeżeli stworzymy dla niego w Sercu odpowiednią przestrzeń.
Przestrzeń tą tworzymy zarówno w naszej psychice i duchowości, jak i w naszej fizyczności.
Dlatego pod względem fizyczno-biologicznym przestrzeń ta najbardziej otwarta jest dla Shen w pozycji na plecach, ale pozycja na prawym boku zapewnia też dobre otwarcie strefy Serca i jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa.
Te dwie pozycje dla ugoszczenia Ducha Shen są najlepsze.
W praktyce oznacza to, że czujemy się lepiej i "jesteśmy bardziej sobą, bardziej w sobie obecni".
W przypadku regularnego spania na boku należy zadbać, aby chronić kręgi szyjne.
I tu po raz kolejny polecam tak zwane "szwedzkie poduszki" z właściwie wyprofilowanym i wystającym brzegiem, odpowiednim do kształtu szyi.
W czasie snu na prawym boku, podobnie jak w innych pozycjach kręgosłup powinien być prosty, ale z zachowaniem fizjologicznych wygięć.
Podobnie, jak w czasie leżenia na lewym boku unikamy nadmiernego zwijania się "w kłębek", co może powodować zastoje Qi i problemy z kręgosłupem .
Powtórzę tu uwagi podane w rozdziale o spaniu na lewym boku:
Szczególnie osoby, które muszą spać zwinięte w kłębek, na przykład z powodu odczucia zimna, a mające problemy z dolnym odcinkiem kręgosłupa (takie okresowe problemy ma większość osób w starszym wieku) powinny zwracać uwagę na to, żeby miednica nie była zbyt długo i zbyt mocno podwinięta do przodu.
U takich osób nadmierne podwinięcie miednicy po wstaniu powoduje właśnie nasilenie bólów w dolnej części kręgosłupa.
Przyczyną powstania, czy nasilenia takich objawów jest oczywiście zablokowanie przepływu Qi właśnie w dolnej części kręgosłupa.
Problem może też dotyczyć innych odcinków kręgosłupa - szyjnego, czy piersiowego, ale szczególnie ma związek z lędźwiami, bo aby chronić naszą Qi życiową zawsze instynktownie podwijamy biodra.
Wiedzą o tym zarówno osoby praktykujące chińskie systemy ćwiczeń Qigong, Taichi i Neigong, gdzie robi się to świadomie ale też sportowcy, na przykład bokserzy, którzy uczą się takich pozycji w ramach nauki technik miękkiego poruszania się po ringu.
Podwinięcie bioder daje siłę, ale osobom wyluzowanym i wyćwiczonym, natomiast osoby sztywne mogą mieć z tym problem.
Marian Nosal
Warszawa, 23 III 2016 - 12 IV 2021
tradycyjnamedycynachinska.pl/porady_praktyczne/zdrowy_sen/pozycja_lezaca_na_prawym_boku/