ZAPRASZAMY NA NOWĄ EDYCJĘ szkolenia:
Podstawowy kurs masażu stóp On Zon Su 按踵術 - starożytna chińska refleksologia stóp. Kurs dziewięcioczęściowy. Warszawa, XI 2024 - VI 2025 roku. Prowadzi Lada Malinakova.
Informacje i zapisy:
Lada Malinakova, Marian Nosal, komórka: 571245333; stacjonarny: 224785715, więcej…
ĆWICZENIA ONLINE: Qigong Jadeitowej Księżniczki ONLINE, ćwiczenia dla zdrowia i witalności. Środy i piątki 7:45-9:15 - Warszawa, i Internet cały. Prowadzi Lada Maliňáková-Nosal, więcej…
ĆWICZENIA ZDROWOTNE: Zajęcia ONLINE Qigong oraz Tai Chi, styl Chang San Feng we wtorki 19:00 i czwartki 19:30 Warszawa, i Internet cały. Prowadzi Lada Maliňáková-Nosal, więcej…
Zdrowy sen według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (odcinek 4)
Rodzaje snu według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej
W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej rozróżniamy sen dzienny i sen nocny, sen głęboki i sen płytki. Każdej dwugodzinnej części doby, przyporządkowanej kolejnemu meridianowi, odpowiada inny rodzaj snu.Sen dzienny powinien być krótszy, powinien trwać około 10-30 minut i być płytszy.
Sen nocny powinien trwać dłużej, najlepiej od godziny 21:00 do godziny 5:00 lub nawet dłużej i przez większość nocy powinien być snem głębokim.
Sen płytki, to sen występujący zaraz po zaśnięciu.
Sen płytki występuje też u osób, które są tak słabe, czy nerwowe, że mimo dłuższego spania nie mogą wejść w fazę snu głębokiego.
W fazie snu płytkiego nie można w pełni wypocząć, chociaż jest on pożądany w czasie krótkich drzemek w czasie dnia oraz jako wstępna faza snu głębokiego.
Sen głęboki pojawia się nie wcześniej niż po 40 minutach snu płytkiego pod warunkiem, że organizm jest zdrowy, a emocje zostały przed uśnięciem właściwie zharmonizowane.
Jednak najważniejszym warunkiem wejścia w fazę snu głębokiego jest posiadanie obfitej i zdrowej Krwi (Xue).
Osoby mające niedobory Xue mają problemy z zaśnięciem i jakością snu.
Poza tym zgodnie z dobowym zegarem meridianów TCM co dwie godziny zmienia się aktywność w poszczególnych dwunastu meridianach i maksimum Energii Qi występuje w innym kanale energetycznym.
Dlatego sen w każdej z tych dwugodzinnych faz jest trochę inny i w inny sposób oddziałuje na nasz organizm i psychikę, o czym napiszę obszernie w następnych odcinkach.
Można więc powiedzieć, że ze względu na zmieniającą się w ciągu doby aktywność kolejnych meridianów mamy 12 rodzajów snu i spania.
Jest to sprawa pierwszorzędnej wagi, gdyż każdy z tych rodzajów snu daje inne korzyści naszemu organizmowi i naszemu zdrowiu.
A niektórych z nich NIE MOŻNA zastąpić niczym innym.
Marian Nosal
Warszawa, 13 III 2016 - 20 I 2021
tradycyjnamedycynachinska.pl/zdrowy_sen/3_rodzaje_snu/index,pl.html