

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA JUBILEUSZOWĄ, 10-TĄ EDYCJĘ 2020/2021 SZKOLENIA:
Podstawowy kurs masażu stóp On Zon Su 按踵術 - starożytna chińska refleksologia stóp. Kurs dziewięcioczęściowy. Warszawa, X 2020- VI 2021 roku. Prowadzi Lada Malinakova, więcej…
Informacje i zapisy:
Lada Malinakova, Marian Nosal, komórka: 697113930; stacjonarny: 224785715



POZYCJE NA CZAS SNU - Pozycja leżąca na prawym boku
Spanie na prawym boku jest najbardziej zalecaną pozycją w czasie snu. Ma pewne wady, ale jej zalety powodują, ze jest czasami uważana za pozycję prawie idealną.
Kotka Misia śpi rozkosznie tym razem na prawym boku Fot. Marian Nosal |
Podobnie jak pozycja na lewym boku jest to pozycja niesymetryczna, dlatego dobrze jest ją zmieniać co jakiś czas.
Pozycja leżąca na prawym boku w porównaniu z pozycją na lewym boku jest bardziej korzystna dla Serca i układu trawiennego.
Odciąża serce fizyczne i cały system energetyczny Serca, dzięki czemu nie tylko poprawia się stan układu krwionośnego, ale też powiększa się przestrzeń Serca potrzebna dla ugoszczenia Ducha Shen.
W praktyce oznacza to, że czujemy się lepiej i "jesteśmy bardziej sobą, bardziej w sobie obecni".
W przypadku regularnego spania na boku należy zadbać, aby chronić kręgi szyjne.
I tu po raz kolejny polecam tak zwane "szwedzkie poduszki" z właściwie wyprofilowanym i wystającym brzegiem, odpowiednim do kształtu szyi.
W czasie snu na prawym boku, podobnie jak w innych pozycjach kręgosłup powinien być prosty, ale z zachowaniem fizjologicznych wygięć.
Podobnie, jak w czasie leżenia na lewym boku unikamy nadmiernego zwijania się "w kłębek", co może powodować zastoje Qi i problemy z kręgosłupem .
Powtórzę tu uwagi podane w rozdziale o spaniu na lewym boku:
Szczególnie osoby, które muszą spać zwinięte w kłębek, na przykład z powodu odczucia zimna, a mające problemy z dolnym odcinkiem kręgosłupa (takie okresowe problemy ma większość osób w starszym wieku) powinny zwracać uwagę na to, żeby miednica nie była zbyt długo i zbyt mocno podwinięta do przodu.
U takich osób nadmierne podwinięcie miednicy po wstaniu powoduje właśnie nasilenie bólów w dolnej części kręgosłupa.
Przyczyną powstania, czy nasilenia takich objawów jest oczywiście zablokowanie przepływu Qi właśnie w dolnej części kręgosłupa.
Problem może też dotyczyć innych odcinków kręgosłupa - szyjnego, czy piersiowego, ale szczególnie ma związek z lędźwiami, bo aby chronić naszą Qi życiową zawsze instynktownie podwijamy biodra.
Wiedzą o tym zarówno osoby praktykujące chińskie systemy ćwiczeń Qigong, Taichi i Neigong, gdzie robi się to świadomie ale też sportowcy, na przykład bokserzy, którzy uczą się takich pozycji w ramach nauki technik miękkiego poruszania się po ringu.
Podwinięcie bioder daje siłę, ale osobom wyluzowanym i wyćwiczonym, natomiast osoby sztywne mogą mieć z tym problem.
Marian Nosal
Warszawa, 23 III 2016 - 31 III 2020
tradycyjnamedycynachinska.pl/porady_praktyczne/zdrowy_sen/pozycja_lezaca_na_prawym_boku/


