ZAPRASZAMY NA NOWĄ EDYCJĘ szkolenia:
Podstawowy kurs masażu stóp On Zon Su 按踵術 - starożytna chińska refleksologia stóp. Kurs dziewięcioczęściowy. Warszawa, XI 2024 - VI 2025 roku. Prowadzi Lada Malinakova.
Informacje i zapisy:
Lada Malinakova, Marian Nosal, komórka: 571245333; stacjonarny: 224785715, więcej…
ĆWICZENIA ONLINE: Qigong Jadeitowej Księżniczki ONLINE, ćwiczenia dla zdrowia i witalności. Środy i piątki 7:45-9:15 - Warszawa, i Internet cały. Prowadzi Lada Maliňáková-Nosal, więcej…
ĆWICZENIA ZDROWOTNE: Zajęcia ONLINE Qigong oraz Tai Chi, styl Chang San Feng we wtorki 19:00 i czwartki 19:30 Warszawa, i Internet cały. Prowadzi Lada Maliňáková-Nosal, więcej…
Ziewanie jako technika zdrowotna
Ziewanie, to odruchowe otwarcie ust, połączone z długim wdechem, następnie fazą bezdechu i w końcu energicznym wydechem. Jest rodzajem wymuszonej przez organizm gimnastyki układu oddechowego. W tradycyjnej chińskiej medycynie zazwyczaj jest uważane za naturalny i zdrowy odruch. Tylko w wypadku zbyt dużego nasilenia uznawane jest za objaw patologii.
Zbyt częste ziewanie może być objawem pustki Qi, szczególnie pustki Qi Nerek lub osłabienia Yang. Mechanizm ziewania pomaga organizmowi w pobraniu Wielkiej Qi (da qi) oraz w podniesieniu i właściwym użyciu Czystej Qi (qing qi). Inaczej mówiąc ziewanie pomaga w pracy Płuc, które zarządzają różnymi rodzajami Qi. To właśnie Płuca są odpowiedzialne za absorbowanie Wielkiej Qi z otaczającego nas powietrza w procesie oddychania. Płuca są też adresatem i odbiorcą Czystej Qi, która jest lekką i czystą frakcją esencji powstałej ze "zbóż i wody" (pożywienia) w Żołądku. Czysta Qi powinna unosić się w postaci pary w kierunku Płuc, gdzie następnie będzie użyta do zasilenia całego organizmu.
Ziewanie może też być widziane, jako próba wspomożenia yang qi w jej ruchu z wnętrza ciała do jego zewnętrznych warstw. Yang qi powinna w ciągu dnia płynąć w zewnętrznych warstwach ciała, a w nocy przebywać w jego wnętrzu, dlatego ziewanie pomaga po przebudzeniu przyspieszyć proces wyjścia yang qi do zewnętrznych warstw ciała.
Jak widać taki niepozorny i "wstydliwy" odruch, jakim jest ziewanie jest bardzo ważny, ponieważ sygnalizuje problemy w gospodarce energią Qi, a co najmniej chwilowe problemy spowodowane zbyt szybkim, dla naszego organizmu, przejściem z fazy snu do fazy aktywności dziennej.
Dlatego ziewanie od tysięcy lat było inspiracją do powstanie wielu ćwiczeń oddechowo-energetycznych wspomagających gospodarkę Qi.
Szczególnie inspirujące dla nas mogą być zwierzęta, na przykład koty, które po każdej drzemce celebrują całą sesję ziewania i przeciągania ciała, aby poruszyć zastaną energię. Ziewanie, poprzez aktywację stawu skroniowo-żuchwowego, powoduje też zasilenie Nerek, a jeżeli połączone jest z gimnastyką języka i oczu wpływa też na aktywację Serca i Wątroby. Takie pozytywne efekty ziewania są możliwe tylko jeżeli jesteśmy rozluźnieni i nie staramy się hamować specyficznego przebiegu tego naturalnego odruchu.
W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej podstawowymi wzorcami patologii odpowiedzialnymi za nadmierne ziewanie są:
- Zablokowanie Wątroby i zastój Qi
- Stagnacja Qi i zastój Krwi
- Niedobór Yang Śledziony i Nerek
Marian Nosal
Warszawa, 17 VI 2019
tradycyjnamedycynachinska.pl/zdrowy_sen/29_ziewanie/index,pl.html